środa, 30 października 2013

Halloween



Pobyt w  Stanach Zjednoczonych to także zetknięcie się z inną kulturą. Wszędobylskie święto Halloween już od początku naszego pobytu jest zauważalne. Obecnie wszędzie w dużym natężeniu królują straszydła i dynie oraz widać na ulicach poprzebierane osoby.

Kto wie może i my ulegniemy tutejszej tradycji i jutro się przebierzemy za duchy, upiory i inne strachy :) 


  





Fot. R. Rumiński & A Małkowski

YouTube i oDesk



Czy wiedzieliście, że transmisja na żywo skoku Felix’a Baumgartner’a ze stratosfery  zajęła 8% przepustowości światowego Internetu??? Dowiedzieliśmy się tego odwiedzając dziś YouTube. Firma przedstawiła nam swoją politykę publikacji wiadomości w sieci - było mnóstwo pytań z naszej strony :) .
Dodatkową wiadomością, ciekawą i istotną dla nas jako naukowców, była  informacja o nowym kanale YouTubeEdu, który stwarza szerokie możliwości zaprezentowania swojej Uczelni, wykładowców i projektów.  Skutkuje to poszerzeniem grona odbiorców.
Druga firma, w jakiej byliśmy stawia na „networking”. ODesk łączy potencjalnych pracodawców ze specjalistami IT i odwrotnie specjalistom pomaga znaleźć firmy które, ich zatrudnią. Na stronie oDesk można wybrać profil i sprawdzić... Ciekawe rozwiązanie stosowane przez kilka innych firm na świecie.



Ekspresowa relacja z pobytu. Oczywiście wstawiona na YouTube. 
 
(montaż i pomysł - M. Stolarski)



 
Fot. E. Janiszewska & J. Łukasiewicz

wtorek, 29 października 2013

Przydatne umiejętności - Zarządzanie czasem i zespołem.


Nowy tydzień zaczynamy od nabycia jakże przydatnych umiejętności. Sanjay Kumar oraz Rachel Segalman przedstawili nam w „prosty” sposób jak nie tracić czasu i skupiać się tylko na  rzeczach ważnych i mało pilnych.
Ponadto zachęcano nas do patentowania naszych pomysłów badawczych przedstawiając diagram potencjalnego patentowego sukcesu.
Pouczającą rzeczą było także omówienie podejścia do sukcesu zespołowego/badawczego z ich punktu widzenia.

Fot. J. Królczyk

poniedziałek, 28 października 2013

Internship... co to takiego?


Czyli nasze praktyki trwające 8 dni. Podzieleni na 4ry grupy zgłębiamy wiedzę w różnych dziedzinach. 

1.     Sanjay Kumar
Najmniejsza, ale za to bardzo prężna grupa uczestników praktyk u Profesora Kumar’a będzie mogła nawiązać kontakty z naukowcami pracującymi na pobliskich Kalifornijskich Uniwersytetach. Aby poznać ich z odpowiednimi osobami, Profesor Kumar wysłuchał ich prezentacji dotyczących obszaru zainteresowań naukowych i  pasji. Ciekawym doświadczeniem jest dla nich także zgłębianie zagadnienia „bycia dobrym profesorem”. Oby się udało!




Fot. A. Nikodem 


Grupy pracujące dla PAX Water Technologies realizują projekty z zakresu projektowania nowych systemów oraz przeprowadzają analizy rynku europejskiego. Produkty projektowane przez grupy to m.in. system ułatwiający wykrywanie wycieków z systemów dystrybucji wody konsumpcyjnej, aeratory oraz systemy przesyłu danych. Praca wre!
  
 


Fot. M. Stolarski & A. Nikodem


3.              Ting Xu
Pochodząca z Chin prof. Ting Xu jest specjalistą z dziedziny inżynierii materiałowej. Uczestnicy jej grupy w trakcie zajęć mają nabyć umiejętność zarządzania zespołem oraz czasem pracy. Profesor Ting stawia na harmonię i bycie szczęśliwym. Uważa, że to co jest dawane musi być odebrane, a naukowiec powinien być zawsze naukowcem, a dopiero potem mentorem i menedżerem.






Fot. R.Rusinek


4.                Qb3
Osoby odbywające praktykę w QB3 mają za zadanie wejść w skórę asystentów grup rekomendujących do finansowania projekty typu start-up. Venture Capital Qb3 liczy na zyski z ich decyzji. Od razu grupy zostały rzucone na przysłowiową „głęboką wodę” i odbył się 20 min. wywiad, w bardzo „profesjonalnym stylu” z przedsiębiorcą prezentującym swoją technologię. Jak ocenili uczestnicy: „8 dni praktyk w QB3 będą bezcenne!”

Fot. R. Rumiński